Вакцинація – це єдиний ефективний спосіб подолання пандемії COVID-19

Коронавірус COVID-19, що спричиняє хворобу, віднесений до особливо небезпечних інфекцій, передається від людини до людини респіраторно-крапельним і контактним шляхом. Найбільш небезпечним є контакт з хворим.

В Україні на 2021-2022 роки розроблена Дорожня карта впровадження вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19. Виконання заходів Дорожньої карти – досягнення наступних цілей:

- скоротити тягар смертей, пов’язаних з коронавірусною хворобою,

- скоротити тягар ускладнень для здоров’я пов’язаних, з коронавірусною хворобою.

Стратегічна мета вакцинації – сформувати в українців колективний імунітет до смертельно небезпечної хвороби. Але для досягнення цієї мети необхідно імунізувати щонайменше 70% дорослого населення.

Відкрито 5-й етап вакцинації від COVID-19. Це означає, що кожен українець, незважаючи на належність до групи професійного або медичного ризику, може захистити себе від цієї хвороби. Вакцинація якомога більшої кількості українців – запорука формування колективного імунітету, тому щеплення від COVID-19 отримають усі охочі.

Загальною метою здійснення масової вакцинації населення є припинення поширення коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні.

Вакцинація від COVID-19 в Україні відбувається добровільно і безоплатно. Вакциновані люди рідше хворіють на COVID-19, а якщо хворіють, то легше переносять хворобу. Вакцинація спрямована на запобігання важкого перебігу коронавірусної інфекції та смертельних наслідків.

Сьогодні в Україні, як і в усьому світі, існує недовіра до вакцин проти COVID-19. Одна з причин такої недовіри – поширення неправдивої інформації щодо вакцинації.

На теперішній час доступні вакцини: AstraZeneca/Covishield, Coronavac від Sinovac Biotech, Comirnaty від Pfizer та Modepna. Жодна з цих вакцин не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу. Отже, заразитися COVID-19 від вакцин неможливо. Використовуються вакцини для того, щоб в організмі людини створити захист від вірусу, безпечно виробити імунітет до COVID-19.

Кожен відповідає за своє здоров'я. Ліків від коронавірусу COVID-19 не існує, до того ж він мутує і стає більш заразним та викликає більш важкі форми захворювання. Щоб захистити себе кожен може обрати найближчий пункт щеплення або центр масової вакцинації, щоб щепитися.

Медичні працівники проводять вакцинацію на базі закладів охорони здоров’я у кабінетах щеплень та пунктах щеплень, а також мобільними бригадами, які виїжджають до організованих колективів, професійних груп та маломобільних громадян.

Для правильної організації роботи необхідно здійснити запис на вакцинацію, для чого звернутися (зателефонувати) до свого сімейного лікаря або реєстратури закладу охорони здоров’я.

Міністерство охорони здоров’я дозволило в окремих випадках щепити дітей віком 12+ вакциною Comirnaty від Pfizer :

- високий ризик перебігу та розвитку ускладнень після хвороби на COVID-19 через

супутні хвороби та не має протипоказань до вакцинації,

- виїзд за кордон до країни, де необхідний сертифікат або міжнародне свідоцтво про

вакцинацію (для об’єднання сім’ї, на навчання, на спортивні змагання, тощо),

- приїхала з іншої країни, де вона отримала першу дозу вакцини Comirnaty та має

підтверджуючи документи.

Не треба нехтувати також дотриманням рекомендованих заходів, у тому числі використовувати засоби індивідуального захисту.

Попередити інфікування, знизити ризики зараження допоможе виконання профілактичних заходів:

- уникати скупчень людей і закритих приміщень; при відвідуванні місць масового скупчення людей (магазини, ринки, підприємства й офіси, де здійснюється прийом громадян, тощо), а також у транспортних засобах надягати маску так, щоб вона закривала рот і ніс;

- дотримуватися дистанції 1,5 метри один від одного;

- дотримуватися правил гігієни рук – частіше мити руки з милом або обробляти спиртовмісними антисептиками після відвідування громадських місць, туалету, прибирання, перед приготуванням їжі, тощо; використовувати одноразові рукавички.

- провітрювати приміщення.

Бережіть себе і своїх близьких!

Пам’ятайте, щеплення ефективно запобігають тяжкому перебігу хвороби й рятують життя!

Що таке новий коронавірус SARS-CoV-2 (2019-nCoV)?

Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року.

Симптоми

У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості з такими основними симптомами:

  • гарячка;
  • кашель;
  • задишка (ускладнене дихання).

Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень.

Чи є вакцина?

Науковці всього світу працюють над створеннямвакцин проти SARS-CoV-2. Водночас, найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.

Чи є лікування?

Не існує специфічного противірусного лікування від COVID-19. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися по медичну допомогу, щоби полегшити симптоми.

Як захиститися від інфікування:

  • уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;
  • не торкайтеся обличчя немитими руками;
  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
  • ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
  • уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.

Як запобігти поширенню інфекції:

  • якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати);
  • якщо ви відвідували країни, де зафіксовано випадки COVID-19, і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться по медичну допомогу;
  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;
  • необхідно дезінфікувати поверхні, яких торкалася інфікована людина.

Які алгоритм і тактика ведення контактних осіб?

30 січня 2020 року було отримано рекомендації щодо алгоритму і тактики ведення контактних осіб від Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ЄЦПКЗ).

Згідно з цим алгоритмом, ті особи, які не мали близького контакту з новим коронавірусом, зокремапасажири, що прибули з епідеміологічно неблагополучних районів, не підлягають спеціальному медичному спостереженню. Їм рекомендовано самостійні нагляд і термометрію протягом 14 днів з моменту останнього можливого контакту з новим коронавірусом. Ці заходи може бути припинено, якщо у них відсутні симптоми ГРВІ.

Якщо температура підвищується, таким особам рекомендовано надягнути захисну маску і звернутися до лікаря.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ і ЄЦПКЗ розрізняють два можливі типи контакту:

  • високого ризику;
  • низького ризику.

ОБЕРЕЖНО, КІР!

Кір– небезпечне вірусне захворювання Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.
Як можна заразитись кором
Вірус дуже швидко поширюється – він передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів.
При цьому інфекція дуже швидко поширюється, тож з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.
Симптоми у дітей і дорослих
Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.
Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з’являється нежить та кашель, а також підвищується температура.
Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період в людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон’юнктивіт). Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки. Це вже одна із основних ознак, що в хворого таки кір.
Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з’являється дуже помітний висип червоних цяток. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя.
До симптомів може додатись ще й пронос. Також може посилитись головний біль, інколи хворі навіть непритомніють.
Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.
Ускладнення
Цей вірус небезпечний ще й ти тим, що ускладнення після хвороби можуть бути не безпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет, і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції.
Ускладнення можуть торкнутись і дихальної системи — це пневмонія, бронхіт. Також часто після перенесення вірусу може виникнути запалення середнього вуха, часто це трапляється у маленьких дітей.
Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).
Профілактика
Як переконують медики, найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Її колять дитині у 12 місяців та 6 років.
“У країнах, де вакцинація від кору охоплює більшість населення, люди перестають хворіти на кір. І неприйнятною є ситуація, коли в час доказової медицини, лікарі чи інший медичний персонал відмовляє молодих батьків від щеплення дітей. Вважаю, що це своєрідний медичний злочин”, – заявила заступник Міністра охорони здоров’я Оксана Сивак.
Вона також запевнила, що вакцина проти кору “безпечна, надійна та ефективна”. Адже цю вакцину використовують не лише в Україні, але і в багатьох інших європейських країнах.
Дії у разі виявлення перших симптомів кору
  • Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов'язково дочекатися його прибуття.
  • Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.
  • До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чи­стою, добре провітрюватися.
  • Обов'язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.
  • Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.
  • Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.
  • Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).
  • У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.
  • Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов'язку, які варто змінюва­ти через дві і чотири години відповідно.
  • Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та про­ведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

Обережно, ГРИП!

ОБЕРЕЖНО ГРИП

З настанням холодної пори року різко зростає кількість гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Збудниками цих захворювань є близько 200 різних вірусів, у тому числі віруси грипу.

В епідемічний сезон можуть захворіти 70-85% населення, близько половини з них – діти.

Грип (Grippus, Influenza) – це вірусна інфекція, з тяжким перебігом, нерідко закінчується ускладненнями і навіть летально.

Як передається грип?

Джерело інфекції – хвора людина. Найпоширеніший шлях передачі грипу - повітряно-крапельний, під час кашлю, чхання, коли у повітрі утворюється аерозоль з високим вмістом збудника. Також можлива передача інфекції через предмети домашнього вжитку, посуд, іграшки, білизну, забруднені руки.

Хто у небезпеці?

Підвищений ризик захворіти на грип мають ті хто протягом дня контактує з великою чисельністю людей медичні працівники, робітники торгівлі, водії громадського транспорту, вчителі, школярі.

Низьку опірність вірусу грипу мають діти, вагітні жінки, люди із хронічними захворюваннями дихальної системи, серцево-судинними захворюваннями, порушеннями імунної системи, з надлишковою вагою, хворі на діабет. Більш високий ризик захворіти мають особи що курять, вживають міцні напої, ведуть малорухомий спосіб життя.

Як грип протікає у дітей

  • різкий підйом температура тіла (39°С-40°С);
  • інтенсивний головний біль;
  • світлобоязність, запаморочення;
  • першіння у носі, горлі;
  • сухий болючий кашель;
  • біль у м’язах; суглобах, животі;
  • у важких випадках можуть з’явитися носові кровотечі, судоми, тимчасова втрата свідомості.

Чим небезпечний грип?

Грип вкрай небезпечний своїми ускладненнями збоку

  • верхніх дихальних шляхів, ЛОР-органів, легень (пневмонія, бронхіт), саме пневмонія зумовлює найбільш смертей від грипу;
  • серцево-судинної системи;
  • нервової системи.

Грип часто супроводжується загостренням хронічних захворювань.

Якщо дитина захворіла на грип

  • при перших ознаках захворювання дитину необхідно покласти у ліжко і викликати свого сімейного, дільничного лікаря або педіатра;
  • негайно ізолювати хворого в окремій кімнаті або огородити ширмою, виділити йому індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни;
  • дайте жарознижуючі (парацетамол або ібупрофен) препарати (якщо температура 38°С і вище);
  • пити більше рідини;
  • особа, що доглядає за хворим, повинна носити марлеву пов'язку або разову маску, яку потрібно міняти кожні 4 години;
  • необхідно проводити провітрювання приміщення декілька разів на добу, щодня робити вологе прибирання приміщень оселі;

Заходи неспецифічної профілактики

  • уникати тісних контактів з людьми, які чхають і кашляють;
  • при контактах з хворою людиною - носити марлеву пов’язку або разову маску;
  • не торкатися немитими руками очей, рота і носа;
  • уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
  • регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісним засобом для дезінфекції рук;
  • прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
  • скоротити час перебування в місцях масового перебування людей і в громадському транспорті;
  • здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря в приміщенні;
  • вести здоровий спосіб життя;

Як не захворіти?

  • Вакцинація - найефективніший й економічно вигідний засіб захисту проти грипу, відомий сучасній медицині.
  • Щеплення необхідно проводити тільки в кабінетах щеплення в амбулаторії первинної медико-санітарної допомоги за місцем проживання.
  • Кожного року вакцини для профілактики грипу захищають проти типів вірусів, які спричиняють розвиток епідемії.
  • Існує поняття «колективний імунітет». Чим більше людей мають імунітет до хвороби, тим менша ймовірність виникнення епідемії.
  • Сучасні вакцини є досить безпечними і можуть вводитися дітям шестимісячного віку.
  • Якою вакциною щеплювати дитину або дорослого Вам порадять у лікувальних закладах за місцем проживання.
Кiлькiсть переглядiв: 456